„…w podziemiach wymienionych domów zakopane są…”. Poszukiwania Archiwum Ringelbluma
Zagłada Żydów. Studia i Materiały, Nr 12 (2016), strony: 319-333
Data publikacji: 2016-11-30
Abstrakt
Przez siedemdziesiąt lat, które upłynęły od odnalezienia przy Nowolipkach 68 pierwszej części Archiwum Ringelbluma, wokół ukrycia i wydobycia dokumentów zbieranych przez grupę „Oneg Szabat” narosło wiele pytań. Artykuł odpowiada na część z nich, rekonstruując na podstawie dokumentów zgromadzonych w Archiwum ŻIH przebieg ukrycia i powojennych poszukiwań archiwum „Oneg Szabat”, prowadzonych przez Centralny Komitet Żydów w Polsce oraz Centralną Żydowską Komisję Historyczną. Rekonstrukcja ta pozwala również na postawienie nowej hipotezy dotyczącej tzw. trzeciej części Archiwum, rzekomo ukrytej na terenie tzw. szopu szczotkarzy w kwietniu 1943 r.
Słowa kluczowe
Oneg Szabat, Archiwum Ringelbluma, Nowolipki 68, Świętojerska 34
Licencja
Copyright (c) 2016 Zagłada Żydów. Studia i Materiały

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
https://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/4.0
Inne teksty tego samego autora
- Aleksandra Bańkowska, Polish Partisan Formations during 1942–1944 in Jewish Testimonies , Zagłada Żydów. Studia i Materiały: 2008: Holocaust Studies and Materials
- Agnieszka Haska, „Przekroczyłem granicę…” Relacje uciekinierów z okupowanej Polski z 1940 r. , Zagłada Żydów. Studia i Materiały: Nr 18 (2022)